هوش مصنوعی اپل از راه رسید؛ ویرایش عکس با دستور متنی

اپل مدل هوش مصنوعی متن‌باز جدیدش را به نام MGIE برای ویرایش عکس‌ها با استفاده از دستورهای متنی ساده منتشر کرد. MGIE مخفف Multimodal large language model Guided Image Editing است و به کاربر اجازه می‌دهد تا با زبان طبیعی، با هوش مصنوعی کار کند.

کاربر می‌تواند به‌سادگی بگوید «آسمان را آبی‌تر کن» و MGIE این دستور را به‌صورت «شناسایی و انتخاب آسمان سپس افزایش اشباع رنگ در این ناحیه تا ۲۰ درصد» تفسیر خواهد کرد.

MGIE می‌تواند ویرایش‌های رایج سبک فوتوشاپ مانند کراپ‌کردن، تغییر اندازه، چرخش و اضافه‌کردن فیلترها را نیز انجام دهد. همچنین، این مدل می‌تواند ویرایش‌های پیشرفته‌تری مانند تغییر پس‌زمینه و اضافه یا حذف اشیاء و ترکیب تصاویر را انجام دهد.

MGIE می‌تواند تنظیمات کلی عکس مانند روشنایی، کنتراست، وضوح و تعادل رنگ را بهینه کند و افکت‌های هنری مانند طراحی و نقاشی و سبک کارتونی را روی عکس اعمال کند.

مدل هوش مصنوعی جدید اپل می‌تواند مناطق یا اشیای خاصی را در یک تصویر ویرایش کند؛ مانند چهره‌ها، چشم‌ها، مو و لباس و مواردی از‌این‌دست. همچنین، این مدل می‌تواند شکل، اندازه، رنگ، بافت و سبک آن‌ها را تغییر دهد.

اگر خروجی MGIE دلخواهتان نبود، می‌توانید درخواست خود را اصلاح کنید یا به دستور قبلی خود برگردید یا دستور دیگری بدهید. در‌حال‌حاضر، MGIE مدلی متن‌باز در گیت‌هاب است؛ اما دمویی آنلاین وجود دارد که می‌توان از آن برای آپلود تصاویر و کار با آن استفاده کرد.

نمای خورشید درحال غروب و ساختمان‌های شهر از بالا
یکی از کاربران عکس بالا را با دستور «آسمان را کمی قرمزتر کن» به MGIE داده و هوش مصنوعی آن را به‌صورت «آسمان را در تصویر به‌جای آبی درخشان، به رنگ قرمز درآورید. منظره شهری را به‌جای آسمان کاملاً سفید سایه‌دار کنید» تفسیر کرده است.

منظره‌ی شهری و خورشید درحال غروب ادیت شده توسط هوش مصنوعی
هوش مصنوعی اپل تصویر را کراپ کرده و خروجی بالا را تحویل داده است. نکته‌ی جالب دقت MGIE در تغییر میزان بازتاب نور روی فریم فلزی پنجره است که مطابق با تغییر رنگ آسمان انجام شده است.

هنوز مشخص نیست که اپل هوش مصنوعی MGIE را به گوشی آیفون اضافه خواهد کرد یا خیر. اگر اپل چنین قصدی داشته باشد، سری آیفون ۱۶ می‌توانند از این قابلیت بهره‌مند شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا